Frekventovaným "dôkazom" zástancov konšpirácií sú narezané nosníky (fotografia) vľavo. Na zábere môžeme vidieť požiarnika, takže fotografia môže evokovať dojem, že bola vytvorená krátko po páde dvojičiek počas záchranných prác.
Nie je to však pravda, fotografia vznikla niekoľko týždňou po páde dvojičiek počas odstraňovania trosiek. Na zábere dole môžeme vidieť celkový pohľad na fotografiu a nie iba výrez ktorý radi ukazujú zastanci konšpirácií. Vidíme na nej nie len požiarnikov ale i robotníkov ktorí odpratávali trosky.
Nosníky rezali robotníci oxyacetylénovými horákmi šikmím rezom aby kontrolovali ich pád. Tento typ horákov dosahuje teploty do 3500 °C (ocel sa taví pri teplote cca 1500 °C) takže pri rezaní vznikajú cákance ocele v závislosti od šikovnosti robotníka.
Prečo šikmý rez ?
Mnoho predstaviteľov konšpiračných teórií oponuje nasledovným tvrdením : "robotníci nerezali nosníky šikmím rezom ale priečnym, keďže priečny rez je možné urobiť rýchlejšie a pri menších nákladoch". Toto tvrdenie je však iba zúfalým únikom od reality keďže fotografie a videá z ground zero zobrazujú robotníkov režúcich nosníky šikmým rezom. Nosníky totiž vážia desiatky až stovky ton a proces ich pádu ako aj miesto dopadu musí byť kontrovateľné. To umožňuje iba šikmý rez ktorým robotníci umožnia nosníku padnúť na určené miesto, kontrolovaným spôsobom. Jedná sa o techniku známu desiatky rokov. Pri priečnom reze samostatného nosníka by buď zostal stať na mieste a bolo by ho nutné zhodiť pomocou ťažkej techniky (človek s nosníkom o hmotnosti niekoľkých ton nepohne) alebo by sa nekontrolovane prevrátil na jednu zo štyroch strán a mohol by tak dopadnúť na nevhodné miesto alebo zabiť robotníka.
Žádné komentáře:
Okomentovat